30.11.2021

 

שלב ראשון: בדיקה האם המטופל עומד בחמשת הקריטריונים שקבע הביטוח הלאומי:

 

 

  1. תושב ישראל שהגיע לגיל פרישה
  2. מתגורר בקהילה ולא במוסד מלבד דיור מוגן.
  3. עומד במבחן הכנסות. (המבוטח אינו מקבל קצבה לשירותים מיוחדים מן המוסד לביטוח לאומי ואינו מקבל גמלה לטיפול אישי או להשגחה מאוצר המדינה המקבל יכול לבחור בינה לבין גמלת הסיעוד ).
  4. לקשיש אין הכנסה גבוהה יותר מ- 150% ממוצע ההכנסות במדינה (לבדיקת רמת הכנסה עדכנית לחצו כאן)
  5. עמידה במבחן התלות. קשישים שאינם יכולים לתפקד לבד ותלויים בעזרת הזולת בכל מה שקשור לניקיון אישי, בישול, רחצה, ניידות, לבישת בגדים וכד'. למשל, אנשים לאחר אירוע מוחי, לאחר ניתוח הדורש החלמה ממושכת, אי שליטה בסוגרים, בעלי בעיות מנטליות, דמנציות, פרקינסון וכו'. יש לשים לב לקשישים אשר מגיע להם טיפול קצר מועד. עזרה זו מגיעה להם גם אם הם מתפקדים בצורה טובה אך שברו את היד לדוגמא ועד להורדת הגבס יתקשו ברחצה, בניקיון ובבישול.

 

שלב שני: קביעת הזכאות לגמלה

 

  1. הגשת בקשה לביטוח לאומי. בטופס התביעה יש לקבל חוות דעת מן הרופא המטפל ולצרף אישורים על הכנסות. את התביעה יכול להגיש אדם המייצג את המבוטח לאחר שהתובע חתם על התביעה.
  2. בדיקת התנאים מוקדמים כגון מבחן הכנסות על ידי פקיד התביעות במוסד לביטוח לאומי.
  3. ביקור בית על ידי אחות בריאות הציבור לעריכת מבחן תלות (ADL), הבדיקה תעשה בבית הקשיש כדי לקבוע את מידת תלותו בעזרת הזולת וכן את מידת ההשגחה שזקוק לה. בין היתר נבחנת יכולתו הקשיש לבצע הפעולות כגון: לקום ולשכב, לאכול ולשתות, שליטה על סוגרים, ניידות וכדומה.
  4. קביעת זכאות על ידי פקיד התביעות במוסד לביטוח לאומי. ישנם מקרים בהם הזכאות היא זמנית.

 

צוות אתגר סיעוד ורווחה  עומד לרשותכם בכל שאלה

התקשרו עכשיו 2040* או צרו קשר